Megosztom veled a magyarul nem olvasható szakirodalom érdekesebb darabjait, és a saját írásaimat is, amelyek ötvözik történelmi és sajtkészítő ismereteimet is, ezáltal egy olyan szemszögből láttatják a tejtermékek történetét, ahogy más nem tudja elmesélni.
Miért olyan izgalmas a sajtok története? És vajon miért izgalmas a sajtok történetének kutatása? Hogyan kutat a sajttörténet kutató, azaz én, hiszen egyenlőre csak magam vagyok e tudományág művelője. Keddenként ezt a témát boncolgatom, természetesen a kutatási témákkal, eredményekkel együtt. Olvass bele nyugodtan, nem olyan perverz, mint ahogy elsőre látszik.
Tovább olvasok
A "Világ legfurább sajtjai" sorozatból megtudhatod, hogy a magyar Pálpusztai sajt bájosan szendergő csecsemő azokhoz a tejtermékekhez képest, amelyeket például több ezer éve elástak, esetleg sajtatkákkal, kukacokkal érlelnek, vagy kecske bőréből készült tömlőbe töltenek. Elsőként megtudhatod a szárd kukacos sajt titkát és magyar vonatkozását is.
Tovább olvasok
A gasztroarcheológia ötvözi a kellemeset a hasznossal. Régi-új ízeket fedezhetünk föl, miközben átélhetjük, milyen élményben lehetett részük őseinknek, közben a tudomány szekerét is tologatjuk egy kicsit. Az egykori sajtkészítők számára még nem állt rendelkezésre olyan tudás, amellyel ma rendelkezünk. A legelső tejtermék is egy egyszerű aludttej volt. Lehet, most lenézzük egy kicsit ezt a tejterméket, hiszen "csak" ott kell hagyni és már kész is. Viszont pont ez a mozzanat az, amely fogyaszthatóvá teszi az értékes tápanyagokkal teli tejet felnőttek számára is.
Tovább olvasok
Gondoltad volna, hogy hibák sorozata vezetett odáig, hogy ma tejtermékeket ehessünk? Olvasd el, mit szúrtak el őseink! Ez a bejegyzés a 2022-es Gyomaendrődi Sajt- és Túrófesztiválon rendezett Sajtakadémia kezdő előadásának betűkbe öbntött változata.
Tovább olvasok